Całodobowe pogotowie pogrzebowe Szczecin

Co zrobić, gdy umrze ktoś bliski?

Jeśli umrze ktoś bliski, należy przede wszystkim:

 1. Wezwać lekarza, by stwierdził zgon i wypisał tzw. kartę zgonu (karta zgonu jest potrzebna później do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego). Jeśli nastąpił zgon, wystarczy zadzwonić do naszego zakładu, a wówczas niezwłocznie zawiadomimy uprawnionego do wystawienia karty zgonu lekarza, by przybył pod wskazany adres i wystawił kartę.
 2. Jeśli zdecydujecie się Państwo na korzystanie z usług naszego zakładu, to wówczas po wystawieniu karty zgonu odbierzemy zwłoki, by zgodnie z wymogami prawa zawieźć je do naszej chłodnia.
 3. W miarę możliwości tego samego, względnie następnego dnia, należy przyjść do naszego zakładu wraz z dokumentami, których wykaz zamieszczamy niżej i omówić wszelkie kwestie związane z ceremonią pogrzebową oraz jej przebiegiem. Służymy Państwu wszelką radą oraz pomocą.

Jakie formalności należy załatwić?

Załatwiamy wszelkie formalności, zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak i związane ze zwrotem zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy zaledwie jedna wizyta w naszym zakładzie. Należy wówczas dostarczyć do nas wymagane do załatwienia formalności dokumenty, które wskazujemy poniżej.

Jakie dokumenty są wymagane by zorganizować pochówek osoby zmarłej?

Aby zorganizować pogrzeb, należy dostarczyć do naszego zakładu następujące dokumenty:

 - karta zgonu wypisana przez lekarza,
 - dowód osobisty osoby zmarłej,
 - dowód osobisty współmałżonka,
 - ostatni odcinek emerytury lub renty (jeżeli zmarły był emerytem lub rencistą).

Skąd wziąć środki na zorganizowanie pogrzebu?

Środki pieniężne na zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Kwota zasiłku wystarcza, by zorganizować przyzwoitą uroczystość pogrzebową. Kwota zasiłku zmienia się co pewien czas. Jeśli chcecie Państwo uzyskać informację co do aktualnej wysokości tej kwoty, proszę nas zapytać.

Jak powinien wyglądać pogrzeb w danym obrządku religijnym?

Organizujemy pogrzeby we wszystkich obrządkach religijnych. Oferujemy akcesoria funeralne dla wszelkich rodzajów wyznań. Posiadamy szeroką wiedzę na ten temat i jesteśmy gotowi służyć radą i pomocą, tak by zapewnić właściwy wyraz ceremonii pogrzebowej. Kwestię wyboru osoby duchownej, która zapewni oprawę religijną uroczystości, pozostawiamy uznaniu bliskich organizujących pogrzeb.

Czy można zorganizować świecki pogrzeb?

Tak. Świecki pogrzeb zazwyczaj niewiele różni się od pogrzebu religijnego. Podstawową różnicą jest brak osoby duchownej podczas ceremonii pogrzebowej. Zapewniamy wówczas udział osoby świeckiej, która poprowadzi całą uroczystość. Inny jest także dobór akcesoriów funeralnych - przede wszystkim takich, które nie są zdobione symbolami religijnymi (np. postumenty zamiast krzyży). Jeśli macie państwo jakiekolwiek pytania, proszę pytać - doradzimy w każdej kwestii związanej z przebiegiem pogrzebu.

Czy możliwe jest skremowanie zwłok?

 Tak. Organizujemy również pogrzeby, w których bliscy, bądź sam zmarły za życia zażyczył sobie, by jego zwłoki zostały spopielone. Kremację przeprowadza się w najbliższym krematorium w Szczecinie. Popioły wracają stamtąd w urnie, którą należy wcześniej zamówić. Urnę można zamówić bezpośrednio w naszym zakładzie.